Medlemmer Forside Værkstedet Medlemmer Kurser Kontakt Udstillinger









Karen Abell

Skodsborgpark 60 3.th.
2942 Skodsborg

21 23 10 86

abellkaren@gmail.com

www.karenabell.com

Koldnål akvatinte
Fotopolymer










Eva Nedergaard

Tamsborgvej 3
3400 Hillerød

23 87 43 97

en@evanedergaard.dk

www.evanedergaard.dk

4 farvet akvatinte
Akvatinte










Lykke Bellum

Bolbrovej 103
2960 Rungsted Kyst

45 57 12 20

21 67 68 26

lykkebellum@galleri12.com

Viskositetstryk
Viskositetstryk










Malone Dietrich

Hegnsvej 45
2850 Nærum

61 26 95 18

malone@dietrich.nu

www.malone.dietrich.nu











Finn Jensen

Dyrehavevej 24
3400 Hillerød

48 24 48 66

29 93 15 73

fje@mail.tele.dk

Linoleumstryk
Linoleumstryk







Nina Mouritsen

Schweizerdalsvej 8 st.tv.
2610 Rødovre

36 70 33 84













Henrik Scherer

7 hus -have 45/46
Gl. Klausdalsbrovej 587
2730 Herlev

44 98 50 35

26 80 50 35

henrikscherer@mac.com

Farveakvatinte
Akvatinte











Karen Backhaus

Dyrehavevej 8, III
2930 Klampenborg

39 64 01 03

26 24 14 63

karbac@post.tele.dk

Akvatinte

Akvatinte
   











Lone Sander Klan

Tuemosen 11
3210 Vejby

40 89 79 70

lone.klan@lonesanderklan.dk

www.lonesanderklan.dk












Ingrid Lerche Fuglsang

Ved Stengærdet 3
3400 Hillerød

29 72 56 28

Ingrid.Fuglsang@email.dk

www.ingridfuglsang.dk

Collografi

Collografi








Susanne Winther Hansen

I.H.Mundts vej 21, 2.tv
Virum

51 92 70 13

susanne_winther_@hotmail.com

Fotopolymer

Fotopolymer








Birgith Themberg Anthon

Opnæsgård 71, 3.tv.
2970 Hørsholm

29 28 87 10

bir.ant@icloud.com

Collografi

Blandteknik








Grethe Jørgensen

Ellesvinget 105
2950 Vedbæk

45 89 38 64

Gr.joer@mail.dk












Annette Juel

A.J. Rigensgade 3
1316 København K

33 13 11 19

29 91 89 00

ann.juel@gmail.com










Jorun Shah

Holmebjerg 3
2950 Vedbæk

45 80 43 57

jorun35@hotmail.com










Agnete Fabricius Kjær

Rygårds Alle 34
2900 Hellerup

26 20 26 62

agnetefk@hotmail.com












Tine Zielinski

Stokholmsvej 18
3060 Espergærde

49 13 49 79

93 93 10 46

tine@bremerskov.dk

streg, sodalavering, xerolitografi

Collografi på filtet uld








Clara Elisabet Bryld

Strandvejen 223, st. th.
2920 Charlottenlund

41 11 35 44

clarissa.bryld@mail.dk












Leif Vilhelm Petersen

Degnemose Alle 33
2700 Brønshøj

30 25 19 68

leifvilhelmpetersen@yahoo.dk

www.leifvilhelmpetersen.dk

akvatinteætsning

linoleumssnit










Christie Munck

Fagerparken 21
2950 Vedbæk

26 21 68 39

info@christiemunck.dk


Stregætsning

Træsnit










Lene Kattenhøj

Nøjsomhedsvej 7, 1.th.
2100 København Ø

29 71 11 31

telkat@hotmail.com













Hanne Marie Winkel

Teglgårdsvej 506
3050 Humlebæk

31 75 91 75

hmwinkel@gmail.com

www.hannewinkel.dk

stregætsning, akvatinte, blødgrund, collage/ chine collé

stregætsning, akvatinte, blødgrund, akvarel








Jens Boje Hansen

Hauser Plads 12, 5
1127 København K

25 67 82 12

jensbojehansen@gmail.com












Inga Vestergaard Sørensen

Sundbygårdsvej 43, 1.tv.
2300 København S

27 57 54 18

inga@havlitstentoj.dk

www.havlitstentoj.dk

Fotopolymergravure og akvatinte

Fotopolymergravure og akvatinte










Karen Brandt

Skovmindevej 27
2840 Holte

20 78 64 92

www.kabra-dk.webnode.dk

Træsnit på fotopolymergravure

Kollografi









Christian Sabber Jensen

Kildedalen 63
3400 Hillerød

30 57 87 40

sabber@email.dk

Xerolithografi af egen tegning, med chine colle

Xerolithografi af egen tegning på en bund af collografi med tre plader og afmærkning









Lars Degnbol

Hegnsvej 5A
2850 Nærum

26 28 26 36

lars@monokrom.dk

Trefarvet xerolitografi

Fotopolymergravure









Helle Lillelund Aggebo

Vordingborggade 35.2th
2100 København Ø

Hlaggebo@gmail.com

lillelundaggebografik.com

Kobbertryk og koldnål

Carborundum og xerolitografi









Mette Allerslev Jensen

Syvstjerne Vænget 21
3500 Værløse

21 95 65 83

mettemette2020@gmail.com

Træsnit

Træsnit









Kayoko Hida

Byvangen 14
3550 Slangerup

28 63 35 30

kayokohd@hotmail.com